Tomar to 40 tys. miasto położone w centralnej części Portugalii. Gdyby nie wpisany w 1983 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO, słynny Convento de Cristo (Klasztor Zakonu Chrystusa), można by powiedzieć, że to miasteczko jakich wiele.

Tomar to miejsce niezwykłe, bo łączy się w nim historia zakonu templariuszy, który w XII wieku założył w tym miejscu swą warowną siedzibę oraz ich spadkobierców, Rycerzy Zakonu Chrystusa.

Warto dodać, że Rycerze Zakonu Chrystusa mieli swój wkład w portugalskie odkrycia morskie z XV wieku. Wielkim mistrzem zakonu był bowiem Henryk Żeglarz. To on zapoczątkował eksplorację wybrzeża zachodniej Afryki, a tym samym zainicjował erę wielkich portugalskich odkryć.

Trudno powiedzieć czy mamy tu doczynienia z zamkiem, czy z klasztorem. To bowiem rozległy kompleks, który łączy w sobie masywną zamkową architekturę z delikatnym powiewem póżnogotyckiej manuelińskiej sztuki.

Zbliżając się do obiektu, najpierw zwracamy uwagę na surowe mury. Wędrując wzdłuż nich w kierunku zabudowań klasztornych, pojawia się masywna bryła tzw. Charolą. To romańska rotunda zbudowana na planie sześciokąta. Surowa bryła kryje fenomenalne wnętrze, którego centralne miejsce zajmuje osmiokątny ołtarz główny, kipący złotem i bogactwem barwnych polichromii. Późnogotyckie malowidła pokrywające ściany i sufit budowli wręcz onieśmielają swym kunsztem i różnorodnością motywów.

Patrząc na surowe kamienne mury nic nie zapowiada, że nagle przeniesiemy się w morski świat manuelińskich dekoracji. Niekiedy nawet podwodny, bo to nie tylko kotwice, liny oraz elementy portugalskich statków. To również motywy wodorostów, korali i morskich stworzeń. Ja zdecydowanie będę pamiętać pewną ośmiornicę, która usadowiła się na głowie, bordatej figury.

W Tomar sztuka romańska przeplata się z gotykiem, typowo portugalską ornamentyką manuelińką i domieszką renesansu.

Muzyka: Página Da Tua Alma by Jaune Dark (Free Music Archive)


Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku i instagramie. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera! 

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.