Wraz z przyjściem wiosny Muzeum Archeologiczne w Biskupinie otwiera nowy sezon turystyczny organizując wydarzenie pod nazwą „Archeologiczna Wiosna”. W dniach 29.IV – 03.05 mieszkańcy pradziejowych chat na nowo ożywią teren rezerwatu wypełniając go zapachami pysznego jadła, szczękiem oręża, pradawnym śpiewem i odgłosem pracy rzemieślniczej. 

Archeologiczna wiosna, to impreza inaugurująca sezon turystyczny w Biskupinie. Od 29 kwietnia do 3 maja wszystkie rekonstrukcje zamieszkane zostaną przez ich dawnych mieszkańców. Program jest wyjątkowo bogaty. Liczne pokazy pradawnego rzemiosła, przeplatane z walkami wojów i pysznym jadłem sprawią, że będzie to niezapomniany weekend majowy.

W obozie łowców i zbieraczy poznamy techniki jakimi posługiwał się człowiek sprzed 7000 lat temu, zanim sam nauczył się uprawiać ziemię i hodować zwierzęta. Mieszkańcy tego miejsca zaprezentują sposoby zdobywania i przygotowywania pożywienia, wyrobu narzędzi i rozpalania ognia. Pierwsi rolnicy z Osady Neolitycznej pokażą jak wyglądało rolnictwo przed 6000 lat. Rekonstruktorzy zaprezentują wszystkie wynalazki, które zrewolucjonizowały życie człowieka. Pokażą jak uprawiano ziemię i wykonywano narzędzia. Przybliżą sposoby pozyskiwania tkanin oraz sposób w jaki powstawały przedmioty z pierwszego znanego metalu – miedzi. Mieszkańcy Wioski Wczesnopiastowskiej przedstawią swoje życie codzienne w okresie, gdy powstawało Państwo Polskie. Odwiedzający  muzeum dowiedzą się jak rozwijało się rzemiosła, jakie przedmioty codziennego użytku wykonywali ówcześni mieszkańcy ziem polskich oraz poznają trendy mody panujące w minionej epoce. To nie wszystko. Przy wiosce stacjonować będą wczesnośredniowieczni wojowie, którzy prezentować będą swoje uzbrojenie oraz style walki. Również najstarsza część Muzeum – rekonstrukcja grodu łużyckiego – wypełni się na nowo życiem. Mieszkańcy prastarego grodu ukażą w jaki sposób pozyskiwali barwne tkaniny oraz jak wykonywali przedmioty z rogu i kości. Dla dzieci przygotowano warsztaty z lepienia w glinie oraz produkcji paciorków.

Na wszystkich rekonstrukcjach unosić się będą zapachy przygotowywanego jadła. Rekonstruktorzy zapraszać będą do degustacji gotowych potraw. Do udziału w wydarzeniu zaproszono również grupę Convivum, która zaserwuje odwiedzającym dania oparte na dawnych, oryginalnych recepturach. Do dyspozycji gości oddane zostaną także rekonstrukcje łodzi wikingów „Freya” oraz statek pasażerski „Diabeł Wenecki”, które za drobną opłatą będą  organizować rejsy po jeziorze Biskupińskim. Organizator zaprasza również całe rodziny do wzięcia udziału w grze terenowej, która zostanie przygotowana w poniedziałek (01.05) na terenie rezerwatu.

Wydarzenie pod nazwą Archeologiczna wiosna, odbywać się będzie w dniach 29.IV-03.05. Codziennie w godzinach 10.00 – 17.00 na terenie rezerwatu archeologicznego w Biskupinie swoją wiedzę i umiejętności prezentować będzie blisko 100 rekonstruktorów. Archeologiczna Wiosna to także początek bogatego programu muzealnego przygotowanego na tegoroczny sezon turystyczny. Od tej pory na rekonstrukcjach odbywać się będą codziennie pokazy i prezentacje, a niemal co tydzień tematyczne imprezy cykliczne. Sezon zakończy XXII Festyn Archeologiczny, który w tym roku odbędzie się w dniach 16 – 24 września, pod hasłem Bogowie Wojny. Impreza ta poświęcona zostanie wojownikom oraz mitologii zarówno starożytnej, jak i średniowiecznej. W programie tegorocznego festynu nie zabraknie bitew i pokazów, przeplatanych mitycznymi opowieściami i obrzędami, w trakcie których ukażą się nie tylko wojownicy, ale i obecne na co dzień w ich życiu bóstwa.

Sponsorem wydarzenia Archeologiczna Wiosna jest Totalizator Sportowy Lotto.

Tekst oraz zdjęcia wykorzystano za zgodą Muzeum Archeologiczne w Biskupinie