Pięć wieków temu w rodzinnym mieście Césara, Felgueiras, przyszedł na świat Nicolau Coelho. A któż to taki? Nicolau Coelho to portugalski nawigator i jeden z 3 kapitanów, którzy w 1497 roku towarzyszyli Vasco da Gamie w wyprawie, zakończonej odkryciem morskiej drogi do Indii. To również jego okręt jako pierwszy przybił w drodze powrotnej do Lizbony w 1499 roku. Rok później Nicolau Coelho brał udział w wyprawie pod dowództwem Pedro Álvaresa Cabrala i podobno jako pierwszy postawił stopy na nowym dla Europejczyków lądzie, dzisiejszej Brazylii.

Barwny mural przy Praça Vasco da Gama w Felgueiras doskonale ilustruje morskie dokonania jednego z niewątpliwie najwybitniejszych mieszkańców tego niewielkiego i mało znanego miasta. Jego podobiznę znajdziecie również w Lizbonie, gdzie jest jedną z 33 postaci przedstawionych na Pomniku Odkrywców (Padrão dos Descobrimentos).

 

Powiązane wpisy


Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku i instagramie. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.