Wszyscy znamy bohaterów zakazanej miłości średniowiecza, takich jak Tristan i Izolda, czy Abelard i Helojza. Portugalia również ma swoją parę kochanków. Inês de Castro i Piotr I to bohaterowie tragicznego romansu, który na dobre zapisał się na kartach portugalskiej historii.

Historia miłosna galicyjskiej szlachcianki Inês i przyszłego króla Portugalii Piotra I rozpoczęła się prawie że w dniu jego ślubu z księżną Konstancją Manuel Kastylijską. Piotr zakochał się z wzajemnością w towarzyszącej jego przyszłej żonie damie dworu. Sekretny romans z Inês trwał latami. Zaledwie rok po śmierci Konstancji, Piotr zawarł podobno w Bragança potajemne małżeństwo ze swoją wieloletnią kochanką, z którą doczekał się czwórki dzieci. Jego ojciec Alfons IV był zdecydowanie przeciwny poczynaniom syna rozkazał w 1355 zamordować przebywającą wówczas w Coimbrze Inês. Zrozpaczony Piotr poprzysiągł zemstę na mordercach.

Tuż po wstąpieniu na tron w 1357 roku Piotr I ekshumował zwłoki Inês i oficjalnie ogłosił, że była jego żoną, choć jedynym dowodem zawarcie ślubu było królewskie słowo. Jej zwłoki złożono w białym marmurowym sarkofagu po prawej stronie transeptu kościoła klasztornego w Alcobaça. Po lewej stronie spoczywa Piotr I. Ich sarkofagi uznaje się za arcydzieła gotyckiej sztuki sepulkralnej. Podobno ich ustawienie naprzeciw siebie nie jest przypadkowe. Kiedy bowiem wstaną z grobów w dniu sądu ostatecznego spojrzą na siebie ponownie.

Co stało się z mordercami Inês de Castro? Spotkała ich brutalna śmierć. Legenda głosi, że Piotr I kazał wyrwać im serca. Jednym z morderców był Pedro Coelho, który urodził się w majątku ziemskim Casa de Sergude na terenie współczesnego Felgueiras. Miasto mojego partnera Césara zapisało się więc w historii, zarówno jako miejsce pochodzenia ważnego nawigatora Nicolau Coelho, o którym już wam opowiadałam oraz jako rodzinny dom jednego z morderców Inês de Castro…

Powiązane wpisy


Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku i instagramie. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.