Kategorie

O Archeopasji

Archeologia i podróże odkrywają przed nami nieznane – to idea przewodnia tego bloga. Przeszłość i zabytki z nią związane, potrafią być bowiem tak samo interesujące, jak dobry film przygodowy. Mogą wywołać zachwyt podobny do tego, który odczuwamy spoglądając na cuda przyrody. Przy odrobinie wyobraźni potrafią zabrać nas w podróż w czasie i przestrzeni. A kto z nas w dzieciństwie nie marzył aby podróżować w czasie? Ten blog jest nie tylko o podróżach między punktami na mapie, ale również o podróżach w czasie. Takich, które odbywamy choćby odwiedzając nasze rodzinne miasto i kiedy ożywają wspomnienia z dzieciństwa. 

Dziś rano kiedy odpaliłam komputer okazało się, że Archeopasja – archeologia i podróże ma już 2000 fanów na facebooku! Postanowiłam podziękować Wam osobiście za to, że jesteście ze mną, śledzicie moje posty, zaglądacie na stronę, wspieracie mnie i rozwiewacie wątpliwości, co do sensu prowadzenia niszowego bloga. W ramach podziękowania zrobiłam dla Was krótkie video, ale uwaga to mój debiut więc liczę na wyrozumiałość 😉 Bardzo, ale to bardzo Wam dziękuję, że chcecie odbywać ze mną podróże w przeszłość. Ten archeologiczno-podróżniczy blog istnieje dzięki Wam i dla Was. Wasza obecność sprawia, że ciężka praca w moim staraniu się o przekazywania jak najbardziej rzetelnej wiedzy w przystępny sposób, która wymaga najpierw gromadzenia i analizowania materiału a potem pisania w popularyzatorski sposób, staje się prawdziwą frajdą. OGROMNE DZIĘKI MOI DRODZY! <3 :*

Opublikowany przez Archeopasja – archeologia i podróże na 27 października 2017

 

Archeopasja to jedyny blog archeologiczno-podróżniczy w Polsce. Znajdziecie tu wydarzenia ze świata archeologii, miejsca warte uwagi, informacje i relacje z bliższych oraz dalszych podróży.  Mam nadzieję, że uda mi się zaciekawić Was przeszłością, której odkrywanie jest tak samo fascynujące, jak odkrywanie nieznanych miejsc na mapie.

Na początku blog skupiał się na publikowaniu komunikatów prasowych oraz recenzji artykułów z prasy branżowej na tematy związane z archeologią i szeroko rozumianą antropologią. Miał w pewien sposób charakter podcastu. Odeszłam od tej formy świadomie, ponieważ chcę dzielić się z Wami zarówno wiedzą, jak i własnymi doświadczeniami z miejsc, które widziałam na własne oczy. Archeo newsy będą pojawiać się nadal, ale zdecydowanie rzadziej. 

W pierwszą podróż wyruszyłam w 2000 roku na Bliski Wschód (Syria, Liban, Turcja). W 2009 wróciłam do Syrii na wykopaliska archeologiczne w Tell Qaramel o czym możecie przeczytać w National Geographic Polska. Na Bliskim Wschodzie spędziłam łącznie 4 miesiące. W Indiach szukałam rytów naskalnych nad Indusem i przejechałam autostopem Ladakh i Kaszmir. Od rozpoczęcia przygody z podróżowaniem minęło 17 bogatych w doświadczenia lat. Udało mi się postawić stopy na 4 kontynentach, odwiedzić ponad 30 krajów i spełnić wiele osobistych marzeń, zarówno tych podróżniczych, jak i archeologicznych. W niektórych miejscach byłam zbyt krótko i nadal czuję ogromny niedosyt, w innych zostałam na dłużej. W USA spędziłam 6 lat, podróżując, pracując i prowadząc badania do pracy magisterskiej poświęconej sztuce naskalnej. Przez blisko rok poznawałam Amerykę Południową, zataczając ogromne koło po tym kontynencie, podróżując przez Peru, Ekwador, Kolumbię, Wenezuelę, Brazylię, Paragwaj, Urugwaj, Argentynę, Chile i Boliwię. Brazylia tak mnie onieśmieliła i zarazem zafascynowała swoją różnorodnością, że zamieszkałam w niej na 8 miesięcy, chłonąc ją wszystkimi zmysłami. Teraz podróżuję więcej po Europie, eksplorując kontynent, który do tej pory znałam najmniej.

Moje ulubione miejsca na ziemi, gdzie mogłabym wracać bez przerwy, a nawet zostać na stałe to północna Portugalia i Podlasie. Moją wielką miłością jest także Brazylia. 

 

15310227_1267315996663744_1711186225_n Julita Rękawek

Absolwentka archeologii IAUW. Pasjonatka sztuki naskalnej oraz podróżowania, zarówno palcem po mapie, jak i w rzeczywistości.

Fotografuję:

do 2009 – MINOLTA Maxxum htsi plus (obiektywy: Promaster 28-80 mm, Promaster 50 mm, Minolta 70-210 mm) oraz CANON EOS 3000 (obiektyw 28-80 mm)

2010-2013 – NIKON D3000 (obiektyw: Nikkor 18-55 mm)

Od 2014 – NIKON D3200 (obiektyw: Nikkor 18-55 mm, Nikkor 18-105 mm)

 

O autorze:

Julita Rękawek
Julita Rękawek

Archeolog i pasjonatka sztuki naskalnej oraz podróżowania, zarówno palcem po mapie, jak i w rzeczywistości...

Dodaj Komentarz

Fotogaleria