W trakcie ratowniczych prac archeologicznych związanych z przebudową kompleksu szpitalnego St. Vincent w centrum Santa Fe, archeolodzy natrafili na najprawdopodobniej najstarszą brukowaną drogę w tym mieście. Wraz z eksplorowaną nieopodal jamą śmietniskową, odkrycie datowane jest na XVII stulecie.

Na ślady brukowanej powierzchni natrafiono już w 2008 roku. Jednak dopiero teraz udało się ustalić, że mamy tu istotnie do czynienia z drogą biegnącą na osi północ-południe. Co ciekawe ulica nie pojawia się na pierwszej znanej mapie Santa Fe z 1766 roku, dlatego jej nazwa i szczegóły gdzie mogła się zaczynać i dokąd prowadzić, pozostają nieznane. Wydaje się jednak, że droga mogła biec podobnie do współczesnej Otero Street i prowadzić do pierwszego parafialnego kościoła na terenie miasta.

Jak podkreślają archeolodzy w tym przypadku nie mamy jednak do czynienia z dokładnie ułożonym brukiem, co charakteryzuje hiszpańskie kolonialne miasta. „Wygląda raczej tak, jakby ktoś rozrzucił mnóstwo żwiru aby stworzyć ładną i solidną nawierzchnię” – dodaje archeolog Jim Moore.

Santa Fe w Nowym Meksyku
Santa Fe w Nowym Meksyku

Datowanie opiera się przede wszystkim na odkrytej wśród bruku ceramice Pueblo. Możemy wyróżnić szkliwione naczynia charakterystyczne dla Pueblo Galisteo i okolicznych osiedli na południu. Uważa się, że zaprzestano ich produkcji we wczesnym XVIII wieku. Do końca XVII wieku wygasła również wytwórczość ceramiki majolika, charakterystyczna dla Puebla w Meksyku, której fragmenty również występowały wśród bruku. Wszystko to skłoniło archeologów do konkluzji, że mamy tu do czynienia z brukowaną drogą właśnie z tego najwcześniejszego okresu historii Santa Fe, jako miasta hiszpańskiego.

We wspomnianej na wstępie jamie śmietniskowej archeolodzy odkryli również fragment chińskiej porcelany. Badacze wyjaśniają, że został prawdopodobnie nabyty na Filipinach i przywieziony do Meksyku przez hiszpański galeon. Następnie szlakiem El Camino Real trafił do Santa Fe.

Prace wykopaliskowe są także prowadzone na tyłach Katedry św. Franciszka z Asyżu. Odkryto tam bowiem pozostałości struktury, którą początkowo interpretowano jako najprawdopodobniej pozostałość po pierwszej parafii Santa Fe, która uległa zniszczeniu w Rewolcie Pueblo w 1680 r. Jednak brak solidnej konstrukcji fundamentowej, spowodował że hipoteza ta została odrzucona.

Prace archeologiczne zostały zlecone w związku z planowaną inwestycją sieci hotelowej Drury Southwest i przebudową kompleksu szpitalnego St. Vincent.

Na podstawie komunikatu prasowego The New Mexican

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com