Kanion rzeki Salt w Arizonie

Kultura Hohokam datowana jest generalnie na okres 300 BC – AD 1400. Powstała i rozwijała się w dolinach rzek Salt i Gila w południowej i centralnej Arizonie. Społeczność ta znana jest ze swych skomplikowanych systemów irygacyjnych. Taki system kanałów w Snaketown, doprowadzający wodę z rzeki Gila, liczył 16km długości. Ludność kultury Hohokam budowała też kopce platformowe i obiekty utożsamiane z boiskami do gry w piłkę z obszaru Mezoameryki.

Na jednym ze stanowisk Hohokam znaleziono podobno specjalną piłkę z pełnej gumy. Konstrukcje przypominające boiska miały jednak na obszarze tej tradycji kształt raczej owalny i opadały pochyło ku środkowi. Skłoniło to niektórych badaczy do do porównania ich z plazami do tańca, charakterystycznymi dla Indian Papago. Porównywano je także z dużymi kivami (zagłębione w ziemi pomieszczenie ceremonialne), zwłaszcza z tymi z Pueblo Bonito w Nowym Meksyku. Podobne konstrukcje pojawiają się także w Casas Grandes w północnym Meksyku. Boiska do gry w piłkę z obszaru Mezoameryki mają kształt prostokątny. Co ciekawe nie wszystkie stanowiska kultury Hohokam posiadają tego rodzaju konstrukcje. Ponadto po 1300 AD nie budowano ich już wcale. Charakterystyczna dla tej tradycji ceramika była szara lub brązowa, czasem malowana na brzuścu czerwonym barwnikiem.

 

Kanion rzeki Salt w Arizonie
Kanion rzeki Salt w Arizonie

 

Poniższa prezentacja to w ujęciu autora nowe spojrzenie na kulturę Hohokam z perspektywy wierzeń religijnych. Referat został wygłoszony w marcu 2011 roku w ramach sympozjum „Hohokam Archaeology Yesterday and Today”. Archeolog Henry Wallace koncentruje się w nim na okresie tuż przed AD 800, kiedy to miały miejsce istotne zmiany stylistyczne w zdobieniu ceramiki, pojawiły się najprawdopodobniej nowe ceremonie, architektura rytualna oraz tzw. ballcourts (boiska do gry?). Autor dodaje, że „gospodarzem” tych przemian była zróżnicowana mozaika populacji, zasiedlających tereny południowej i centralnej Arizony. Zdaniem  Wallace’a przyniósł je tzw. ruch rewitalizacji oraz powstanie stowarzyszeń (sodalicji), które łączyły region poprzez wspólną ideologię i rytuały. Te z kolei sprzyjały ekonomicznej współzależności oraz wzrostowi populacji…ale o tym szerzej w FILMIE.

Tekst w oparciu o poniższe źródła

CORDELL, L. 1997. Archaeology of the Southwest. San Diego: Academic Press

REID, J., WHITTLESEY, S. 1997. The archaeology of the ancient Arizona. Tucson: The University of Arizona Press.

WALLACE, H. D. 2007. Birds and Serpents in Hohokam Art. Archaeology Southwest 21(1):8.

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com