Niezwykłą kolekcję sztuki z rejonów Azji Południowo-Wschodniej można od niedawna podziwiać online na stronie Los Angeles County Museum of Art. Wirtualny katalog zabiera nas w podróż po 34 eksponatach, którym towarzyszą profesjonalne opisy oraz dodatkowe fotografie porównawcze. Można się tu również zapoznać z licznymi esejami na temat symboliki prezentowanych zabytków oraz wpływu buddyzmu na sztukę tego regionu świata.
Katalog prezentujący zabytki sztuki Azji Południowo-Wschodniej jest pierwszym z zaplanowanej serii naukowych prezentacji internetowych. „Celem tego projektu jest stworzenie źródła online, z którego będzie można korzystać na arenie międzynarodowej bez ponoszenia kosztów. Tradycyjnie muzea niechętnie dzielą się w internecie informacjami i fotografiami chronionych prawami autorskimi. Mamy przyjemność być w czołówce otwartego dostępu z tym nowym podejściem do rozpowszechniania wiedzy w internecie” – informuje zastępca dyrektora Nancy Thomas.
Dostępny w sieci katalog umożliwi zapoznanie się ze sztuką Azji Południowo-Wschodniej znacznie szerszej grupie odbiorców. Jego celem jest dotarcie do uczniów i studentów oraz badaczy zaangażowanych w studia nad sztuką tego rejonu globu. Katalog został wzbogacony o praktyczne funkcje multimedialne, jak filmy oraz możliwość obrotu obrazu o 360 stopni a także proste narzędzie do cytowania online.
Powstanie katalogu sfinansowała Getty Foundation. Stanowi on część zainicjowanego przez fundację projektu Online Scholarly Catalogue Initiative (OSCI), w którym uczestniczy dziewięć kluczowych muzeów. Do tego celu stworzono specjalny wspólny zestaw narzędzi internetowych, wspierających bieżącą publikacje materiałów naukowych przez zaangażowane instytucje.
Katalog zostanie również wydany w wersji papierowej. Obie wersje mają w założeniu być takie same, aby można było w łatwy sposób cytować oba źródła.
Tekst powstał w oparciu o komunikat prasowy w Art Daily
Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.
Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera!
Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com