Wycieczka do Naggaru okazała się wspaniałym antidotum na niezbyt szczęśliwy pobyt w Manali. Wioska znajduje się pośród bujnej zieleni przepięknej doliny rzeki Bjas w indyjskim stanie Himachal Pradesh. Aż do połowy XIX w była stolicą regionu i siedzibą lokalnych radżów. Później stolicę przeniesiono do pobliskiego miasta Kullu.

Wioska jest ulokowana w połowie drogi pomiędzy Manali a Kullu, z których do Naggaru regularnie kursują autobusy. My dotarliśmy tu głównie ze względu na lokalne muzeum, poświęcone twórczości rosyjskiego malarza, filozofa, pisarza i podróżnika Mikołaja Roericha, który mieszkał w wiosce aż do swej śmierci w 1947 r. Już od dawna byłam zauroczona jego obrazami. Nie dane mi było odwiedzić Muzeum Mikołaja Roericha w Nowym Jorku, dlatego będąc w Manali, uznałam, że to świetna okazja aby móc choć przez chwilę obcować z tą niezwykłą twórczością sam na sam.

Galeria znajduje się na samym szczycie wioski, więc trzeba albo złapać stopa albo podreptać piechotą. My wybraliśmy drugą opcję aby móc dłużej nacieszyć się okolicą. Mieliśmy okazję zatrzymać się przy kilku bardzo ciekawych i wiekowych hinduskich kapliczkach i świątyniach, jak choćby Tripuri Sundri, czy dedykowana Krysznie Murlidhar Mandir. Z kolei na dziedzińcu tuż poniżej zamku, będącego niegdyś siedzibą radżów, znajduje się świątynia Śiwy. Na samo wspomnienie Naggaru ciśnie mi się słowo urocze. Tak właśnie zapamiętałam Naggar. To właśnie tu po intensywnej podróży po Ladakhu i Kaszmirze znaleźliśmy w końcu chwilkę wytchnienia i relaksu. Pośród soczystej zieleni otaczającej wioskę z każdej strony, odzyskaliśmy siły na dalszą podróż w kierunku New Delhi. 

MINOLTA Maxxum htsi plus (obiektywy: Promaster 28-80 mm, Promaster 50 mm, Minolta 70-210 mm).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com