Inuicka rodzina. Fot. George R. King, wykonana w 1917 r. <a href=" http://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/deed.en">Creative Commons</a>

Inuici zamieszkujący arktyczne rejony naszego globu od Grenlandii, przez Kanadę po Alaskę, przez stulecia stworzyli znaną tylko sobie sieć szlaków wędrówki. Rozciągała się ona na przestrzeni setek kilometrów w granicach zajmowanego przez nich terytorium. W zależności od pory roku, trasy wędrówki przebiegały lądem, lodem lub wodą. Tymi właśnie szlakami podążali za stadami migrujących sezonowo zwierząt, a w szczególności ssaków morskich, które stanowiły istotną cześć ich diety. Trasy łączyły ze sobą również odległe terytoria, zamieszkane przez różne grupy Inuitów.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, zważywszy na specyficzne więzi łączące Inuitów z ziemią, które przekładają się na postrzeganie przez nich własnej tożsamości społecznej. Jednak od niedawna wystarczy jedynie kliknąć i atlas inuickich szlaków wyświetli się na ekranie naszego komputera. Grupa badaczy z Uniwersytetu Cambridge w Wielkie Brytanii oraz Uniwersytetu Dalhousie i Uniwersytetu Carleton w Kanadzie, zebrała razem dane historyczne, w tym przekazy i mapy pierwszych zachodnich podróżników oraz  informacje na temat nazewnictwa określonych miejsc. Kolejnym etapem była cyfryzacja i geoprzestrzenna aranżacja danych, którą umożliwiły zdjęcia satelitarne i system GPS.

Inuicka rodzina. Fot. George R. King, wykonana w 1917 r. Creative Commons
Inuicka rodzina. Fot. George R. King, wykonana w 1917 r. Creative Commons

Dokumenty jakie wykorzystano w trakcie tworzenia cyfrowego atlasu, to zarówno materiały publikowane wcześniej, jak i takie, które do tej pory nie widziały światła dziennego. Są to dane etnograficzne, będące zapisem spotkań pierwszych podróżników i badaczy z rdzenną ludnością strefy arktycznej. Atlas pokazuje dawny świat Inuitów, który nie został jeszcze zmieniony przez przemysł wydobywczy i górnictwo. Inuickie szlaki są dla nas niewidoczne. Dla Inuitów zaś są nadal żywe, ponieważ wiedza o nich funkcjonuje w tradycji ustnej, znajdującej odzwierciedlenie w licznych opowieściach.

Atlas pokazuje nam również nieco więcej, bo sposób eksploracji obszarów arktycznych przez pierwszych zachodnich przybyszów. Oni z kolei znajdując się w tak trudnym i surowym środowisku naturalnym, starali się na różne sposoby dotrzeć do tradycyjnej wiedzy Inuitów i poznać ich „sekretne” sposoby na przetrwanie w Arktyce. „To, że XIX-wieczni podróżnicy mieli wojskowe wyposażenie i odpowiednie instrumenty pomiarowe, nie posiadali precyzyjnej lokalnej wiedzy o szlakach, wzorcach i sezonowości migracji zwierząt. A to właśnie liczyło się najbardziej w miejscu, gdzie margines przetrwania może być tak wąski” – stwierdził jeden z pomysłodawców projektu dr Michael Bravo z Instytutu Badań Polarnych Scotta przy Uniwersytecie Cambridge .

Atlas jest dostępny na stronie www.paninuittrails.org

Tekst na podstawie komunikatu prasowego Uniwersytetu Cambridge

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com