Grecja jest krajem tak bogatym pod względem archeologicznym, że można tu wracać latami i nadal nie zobaczy się wszystkiego. Epidauros zwiedzaliśmy w tempie ekspresowym, ale z nadzieją na powrót bliższej lub dalszej przyszłości. To starożytne greckie miasto położone jest w Argolidzie na Peloponezie. Niedaleko już stąd do ciepłych, błękitnych wód Zatoki Sarońskiej. To właśnie tu znajduje się najlepiej zachowany antyczny teatr w Grecji. Budowlę wzniesiono ok. 330 r. p.n.e., zaś 500 lat później znacznie rozbudowano. Od tego czasu mogła pomieścić 14 tys. widzów.

Epidauros to nie tylko teatr o fenomenalnej akustyce. Epidauros był również jednym z najsłynniejszych sanktuariów Asklepiosa w całym antycznym świecie. Ze wszystkich stron przybywali chorzy w nadziei na uleczenie. W specjalnej sali zwanej abatonem zasypiali, a podczas snu ukazywał im się sam Asklepios. Każdy sen był interpretowany przez kapłanów i to właśnie było podstawą wyboru sposobu leczenia. Podobno lokalni lekarze przeprowadzali tu nawet operacje chirurgiczne. Cudownie uzdrowieni, opisywali swe historie na stelach i pomnikach wotywnych, rozlokowanych wokoł samej świątyni i prowadzącej do niej świętej drogi. W pobliżu znajduje się również gimnazjon z palestrą, stadion oraz liczący 160 pomieszczeń hotel dla pielgrzymów, czyli katagogjon. 

Sanktuarium funkcjonowało od VI w. p.n.e do II w. n.e. Złote czasy przypadają na okres IV – III w. p.n.e. Od I w n.e. rozpoczął się stopniowy upadek, który przypięczętowało złupienie sanktuarium przez konsula Sullę w trakcie wyprawy na Peloponez.

Antyczny teatr i ruiny znajdują się na Półwyspie Peloponeskim, około 140 km od Aten, 70 km od starożytnego Koryntu i około 30 km od Nafplionu. Zabytki można zwiedzać codziennie pomiędzy 8.00 – 19.30 (kwiecień – wrzesień) i 8.30 – 15.00 (październik – marzec). Wstęp do ruin oraz do muzeum to 12 € (aktualizacja 2017).

 

 

 

 

 

 

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com