Castro do Monte Padrão, ufortyfikowana osada, której początki sięgają kultury castro, znajduje się zaledwie 8 km na południe od urokliwego miasteczka Santo Tirso.

Ślady osadnictwa na tym stanowisku, położonym na rozległym wyniesieniu Monte Córdova sięgają epoki brązu i kontynuują do schyłku średniowiecza. Ze szczytu wzgórza roztacza się malownicza panorama na dolinę rzeki Leça, która właśnie tu bierze swój początek.

Castro do Monte Padrão to nie jedyna taka osada na terenie Portugalii. Generalnie tego typu obiekty są bardzo typowe w krajobrazie kulturowym północno-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego.

To co wyróżnia kulturę castro, to ufortyfikowane osady w pobliżu cieków wodnych, które charakteryzują się strategicznym położeniem na szczytach wzgórz. Zabudowa to przede wszystkim okrągłe kamienne chaty, które otacza masywny mur.

Kultura castro rozwijała się w tym rejonie świata pomiędzy VI w. p.n.e – I w. n.e. Wraz z Rzymianami przybyły w ten rejon świata również rzymskie tradycje i obyczaje, które silnie wpłynęły na przemiany kulturowe lokalnej populacji.

Castro do Monte Padrão jest obiektem bardzo mało znanym, o czym szybko się przekonacie wpisując tę nazwę w wyszukiwarce. Trafiłam tu przede wszystkim dzięki mojej koleżance Claudii, która mieszka w pobliskim Santo Tirso. To ona namówiła nas na wizytę w tym niezwykłym miejscu. Myślę, że nawet w szczycie sezonu zagląda tu niewiele osób. Za to właśnie kocham portugalską północ i niewielkie prowincjonalne miasteczka. 

Po drodze warto zatrzymać się w Capela da Senhora do Padrão. Widoki z tarasów na tyłach kościoła są po prostu fenomenalne.

Z kolei w Santo Tirso warto spróbować lokalnego przysmaku, jakim są ciastka zwane jesuítas. Pomiędzy warstwami chrupiącego ciasta francuskiego, kryje się słodki krem na bazie żółtek. Claudia i Carmen zabrały nas do Confeitaria Moura, gdzie podobno narodziła się tradycja tego cukierniczego cuda.

Tekst powstał w oparciu o poniższe źródła:


Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku i instagramie. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera! 

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.