Kiedy zimą 2019 roku przekroczyłam wrota Muzeum Wisły w Wyszogrodzie, nie przypuszczałam, że czeka na mnie muzealny raj. To jedno z najciekawszych muzeów na Mazowszu. Bogata kolekcja opowiada o ziemi wyszogrodzkiej z perspektywy archeologii, historii i etnografii. Niewielkie, urocze muzeum w Wyszogrodzie to perła na muzealnej mapie Mazowsza.

Wszystko zaczyna się od archeologii. Wystawa pokazuje, że początki Wyszogrodu drzemią w porośniętych gęstwiną pozostałościach plemiennego grodu w Drwałach. O wadze tego miejsca na historycznej mapie Mazowsza świadczy także Wzgórze Zamkowe, gdzie przed wiekami stał zamek.

Ekspozycja muzealna podkreśla wielokulturowość tego kawałka Mazowsza. Na wystawie znajdujemy przedmioty opowiadające o wyszogrodzkich Żydach.

Wreszcie docieramy nad Wisłę, która przez stulecia stanowiła najważniejszy szlak komunikacyjny. To przede wszystkim rzeka przyczyniła się do rozwoju nadrzecznych miast i osad. Eksponaty opowiadają o wiślanym handlu i wytwórczości, jak choćby o wyróbie guzików z muszli małży rzecznych. Z kolei modele łodzi opowiadają o żegludze rzecznej, od średniowiecza po czasy współczesne.

Wystawa w ciekawy sposób nakreśla codzienne życie ludności, trudniącej się rybołówstwem, wikliniarstwem i uprawą roli. Opowiada również o osadnictwie olenderskim na Mazowszu, którego historia sięga już XVI stulecia.

 

 

 

 

 

 

 

 


Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku i instagramie. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera! 

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.