Jeśli znów dopadł was pochmurny i burzowy weekend, to chodźcie przed telewizory. Z otchłani pradziejów, najnowszy film w reżyserii Zdzisława Cozaca, to ciekawie spędzone 60 minut. 

W odróżnieniu do pozostałych odcinków cyklu „Tajemnice początków Polski”, które opowiadają historię od czasów Mieszka I, „Z otchłani pradziejów” zastanawia się nad tym, co działo się na ziemiach polskich zanim na arenę dziejów wkroczyli Piastowie. 

Z otchłani pradziejów FILM

 

Prezentując najnowszą wiedzę archeologiczną, film rozprawia się z popularnym mitem Wielkiej Lechii, fantastycznego słowiańskiego imperium, które miało obejmować ziemie nad Wisłą i Odrą już od II tys. p.n.e.  

Konsultację naukową dokumentu powierzono wybitnemu mediewiście prof. Jerzemu Strzelczykowi z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Partnerem merytorycznym jest także Instytut Archeologii i Etnologii PAN. W filmie usłyszycie wypowiedzi znanych archeologów, w tym, prof. Andrzeja Kokowskiego z UMCS w Lublinie, prof. Janusza Czebreszuka z UAM w Poznaniu oraz prof. Aleksandra Bursche z Uniwersytetu Warszawskiego.


Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku i instagramie. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera! 

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.