Lasy Pojezierza Pomorskiego kryją nie tylko urzekającą przyrodę. W leśnych ostępach można natrafić na okryte tajemnicą i obrosłe mitami kamienne konstrukcje. Te liczące sobie blisko 2000 lat stanowiska archeologiczne z zagadkowymi kręgami kamiennymi, kurhanami, brukami kamiennymi i stelami, już od co najmniej 200 lat intrygują badaczy przeszłości oraz rozpalają wyobraźnię odwiedzających je turystów i poszukiwaczy niewyjaśnionych zjawisk.
Stanowiska z kręgami kamiennymi to znak rozpoznawczy kultury wielbarskiej, identyfikowanej z Gotami, którzy w I w. n.e. dotarli na Pomorze ze Skandynawii.
Najbardziej znane stanowiska z kręgami kamiennymi to Odry, Węsiory i Grzybnica. Całkiem niedawno para pasjonatów archeologii natrafiła w pobliżu Grzybnicy na kolejne stanowiska, które najprawdopodobniej pochodzą z okresu kultury wielbarskiej. Na początku lipca rozpoczną się badania wykopaliskowe prowadzone z ramienia Muzem w Koszalinie.
Badaniom archeologicznym będzie towarzyszyło wydarzenie muzyczne Festiwal WYKOPALISKA Rekowo.
Wydarzenie to połączenie archeologii i festiwalu muzycznego, które odbędzie się w Rekowie na położonym nad rzeką obszarze leśnym już 14-15 lipca 2023.
Strefa Sacrum to miesiąc badań archeologicznych, prelekcje, wywiady, wycieczki na stanowisko i inne. Strefa Profanum to 16 godzin muzyki, pole namiotowe, lokalne jedzenie.
Organizatorzy zachęcają do obserwowania profilu wydarzenia w mediach społecznościowych oraz uczestnictwa. Ponadto są jeszcze wolne miejsca dla chętnych do udziału w badaniach.
Patronami medialnymi wydarzenia są: Gmina Polanów, Muzeum w Koszalinie, Polanowski Ośrodek Kultury i Sportu, Nadleśnictwo Manowo.