Muzeum Warszawy prezentuje dzieje miasta na przestrzeni wieków. Gabinety tematyczne zabierają nas w podróż od pradziejów, przez średniowiecze, renesans, nowożytność aż do bliższej i dalszej współczesności. Muzeum Warszawy to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie miasta. Wizyta w muzeum pomoże zrozumieć Warszawę, rozwieje wiele stereotypów i pokaże miasto w zupełnie nowej, fascynującej odsłonie. Spośród blisko 300 tys. muzealiów znajdujących się w zbiorach, ekspozycja stała prezentuje tylko i aż 7352 (!) przedmioty. 

„Wystawa nie opowiada jednej historii, nie odtwarza wprost dziejów miasta od jego początków do chwili obecnej. Podczas spaceru po staromiejskich kamienicach – w swoim tempie i wybraną przez siebie trasą – każdy może z pomocą tych rzeczy ułożyć własną opowieść o Warszawie. Do dyspozycji są również audioprzewodniki, które pozwalają zwiedzić wystawę główną krok po kroku.” (Muzeum Warszawy)

Moja podróż zawsze rozpoczyna się w Gabinecie Archeologicznym. Tu dowiecie się jak daleko w przeszłość sięga historia Warszawy. Aranżacja zabytów w ceglanych piwnicach staromiejskich kamienic pozwala poczuć atmosferę przeszłości. Gabloty wypełnione wiekową ceramiką pokazują średniowieczne korzenie Warszawy, kontynuując opowieść o rozwoju miasta w czasach nowożytnych.

 

 

Gabinet Syren Warszawskich to 100 starannie wybranych przedstawień symbolu miasta. Jednym z najciekawszych jest niewątpliwie podobizna Syreny na kaflu ceramicznym, pochodzącym z XV/XVI wieku. Wystawę zaaranżowano tak, aby opowiadała historię ewolucji wizerunku warszawskiej Syreny na przestrzeni czasu.

 

 

W kolejnych gabinetach tematycznych zgromadzono przedmioty z Warszawą i Warszawiakami w roli głównej. Są to mapy, fotografie, elementy architektoniczne, które niegdyś zdobiły warszawskie budowle, obrazy polskich i zagranicznych artystów, relikwie, rysunki architektoniczne, stroje i ozdoby, pocztówki, opakowania firm warszawskich, pamiątki, zastawa stołowa oraz wiele innych, które koniecznie musicie zobaczyć. 

 

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na Facebooku, Instagramie i Linkedinie. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera! 

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com