Choć nasza podróż przez życie trwa dopiero 2,5 roku, to odwiedziliśmy wspólnie już wiele miejsc. Do Portugalii jeździmy bardzo często. Ten kraj stał się moim drugim domem głównie za sprawą mojego partnera Césara, który jest Portugalczykiem. Rodzinny dom Cesara znajduje się w Felgueiras. To niewielkie miasto położone 60 km od Porto. To nasza baza wypadowa do poznawania mniej znanych zakamarków północnej Portugalii, w której jestem zakochana po uszy.
https://www.facebook.com/PokazNamSwiatJakubPorada/photos/pcb.2250646548296935/2250631594965097/
Link do programu ⇒ Pokaż Nam Świat – Jakub Porada
Północna Portugalia to przede wszystkim..
1. Magia małych miasteczek
Na północy znajduje się wszystko to, co kocham najbardziej, malownicze doliny otoczone zielonymi wzgórzami, winnice, spokój, prostota, prowincjonalny klimat. To kraina pełna uroczych, małych miasteczek, gdzie czas zatrzymał się w miejscu (Amarante, Entre-os-Rios, Ponte de Lima, Viana do Castelo, Castelo Melhor itp.). To miejsce, które zdecydowanie daje wytchnienie.
https://www.instagram.com/p/BoefjRcF5RL/?taken-by=archeopasja
2. Kolebka portugalskiej państwowości
Rodzinny dom Césara leży w regionie, który jest historycznym sercem północnej Portugalii. Dosłownie 20 km dzieli nas od Gimarães, które było pierwszą stolicą Portugalii. Średniowieczny zamek to z kolei pierwsza siedziba królów Portugalii. Nieco dalej na północ leży Braga, miasto o historii sięgającej co najmniej 2000 lat. Rzymianie zwali ją Bracara Augusta. Tu wznosi się najstarsza katedra w Portugalii.
Historia Portugalii znajduje odzwierciedlenie w architekturze i sztuce, która kroczyła tuż za wojskami rekonkwisty. Północ to przede wszystkim budowle romańskie, których daremnie szukać na południu kraju. Istnieje tu specjalny szlak romański zwany Rota do Românico.
https://www.instagram.com/p/Bm6cprBFkeT/?taken-by=archeopasja
3. Archeologiczny raj
Tylko w promieniu 20 km od naszego portugalskiego domu znajdują się ruiny rzymskiej willi, 2 rzymskie mosty, 4 fragmenty drogi rzymskiej – via romana. Z kolei w dolinie rzeki Côa możemy podziwiać ryty naskalne z epoki kamienia. Nastarsze z nich sięgają 20 tys lat. Na szczytach zielonych wzgórz można natrafić na ruiny ufortyfikowanych osad-miast, których historia sięga 3000 lat. W czasach przedrzymskich mieszkała w nich lokalna ludność określana przez archeologów mianem kultury castreja.
https://www.instagram.com/p/BXTiTB9jahG/?taken-by=archeopasja
4. Park Narodowy Peneda-Gerês – przyrodnicza perła północnej Portugalii
To jedyny park narodowy w Portugalii. Znajduje się na pograniczu z hiszpańską Galicją. Jest bardzo zróżnicowany pod względem krajobrazowym. Można wykąpać się w bajkowych wodospadach, spędzić dzień na plaży przy meandrującej rzece, która przypomina niekiedy turkusową lagunę. Wybrać się na górską wędrówkę. Wyższe partie parku są bardziej surowe i puste. Stworzone na samotne wędrówki. Można wędrować godzinami i oprócz kolczastych krzaków i głazów nie napotkać nikogo. To również bogate dziedzictwo kulturowe. W Soajo i Lindoso krajobraz kulturowy to przede wszystkim fotogeniczne espigueiros, czyli spichlerze, wybudowane z lokalnych kamieni, które wyglądają jak domki na kamiennych „palach”. Najstarsze z nich pochodzą z XVIII-XIX wieku.
https://www.instagram.com/p/BmjTL2xFtgt/?taken-by=archeopasja
Zajrzyjcie również do pozostałych wpisów poświęconych Portugalii na Archeopasja.pl
- Nicolau Coelho – któż to taki i co go łączy z Felgueiras
- Średniowieczna historia miłosna rodem z Portugalii
- Starożytność tuż za progiem. Lokalne podróżowanie w sercu północnej Portugalii
- Rota do Românico, czyli szlakiem romańskim po północnej Portugalii
- Królestwo street art’u, czyli alternatywny spacer po Porto
- Road trip po północnej Portugalii i Hiszpanii – praktyczne podsumowanie
- Północna Portugalia – kraina wina, prostoty i bogatej historii
- Pão de Ló, czyli długa historia portugalskiego biszkoptu
- Praia de Miramar. Portugalska plaża z legendą w tle
Zdjęcie tytułowe @Pokaż Nam Świat – Jakub Porada
https://www.instagram.com/p/BoZvUsElmFj/?taken-by=archeopasja
Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku i instagramie. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera!
Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com
Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.