Choć nasza podróż przez życie trwa dopiero 2,5 roku, to odwiedziliśmy wspólnie już wiele miejsc. Do Portugalii jeździmy bardzo często. Ten kraj stał się moim drugim domem głównie za sprawą mojego partnera Césara, który jest Portugalczykiem. Rodzinny dom Cesara znajduje się w Felgueiras. To niewielkie miasto położone 60 km od Porto. To nasza baza wypadowa do poznawania mniej znanych zakamarków północnej Portugalii, w której jestem zakochana po uszy.

Opublikowany przez Pokaż Nam Świat – Jakub Porada Środa, 26 września 2018

Link do programu ⇒ Pokaż Nam Świat – Jakub Porada


Północna Portugalia to przede wszystkim..

1. Magia małych miasteczek

Na północy znajduje się wszystko to, co kocham najbardziej, malownicze doliny otoczone zielonymi wzgórzami, winnice, spokój, prostota, prowincjonalny klimat. To kraina pełna uroczych, małych miasteczek, gdzie czas zatrzymał się w miejscu (Amarante, Entre-os-Rios, Ponte de Lima, Viana do Castelo, Castelo Melhor itp.). To miejsce, które zdecydowanie daje wytchnienie. 

2. Kolebka portugalskiej państwowości

Rodzinny dom Césara leży w regionie, który jest historycznym sercem północnej Portugalii. Dosłownie 20 km dzieli nas od Gimarães, które było pierwszą stolicą Portugalii. Średniowieczny zamek to z kolei pierwsza siedziba królów Portugalii. Nieco dalej na północ leży Braga, miasto o historii sięgającej co najmniej 2000 lat. Rzymianie zwali ją Bracara Augusta. Tu wznosi się najstarsza katedra w Portugalii.

Historia Portugalii znajduje odzwierciedlenie w architekturze i sztuce, która kroczyła tuż za wojskami rekonkwisty. Północ to przede wszystkim budowle romańskie, których daremnie szukać na południu kraju.  Istnieje tu specjalny szlak romański zwany Rota do Românico.

3. Archeologiczny raj

Tylko w promieniu 20 km od naszego portugalskiego domu znajdują się ruiny rzymskiej willi, 2 rzymskie mosty, 4 fragmenty drogi rzymskiej – via romana. Z kolei w dolinie rzeki Côa możemy podziwiać ryty naskalne z epoki kamienia. Nastarsze z nich sięgają 20 tys lat. Na szczytach zielonych wzgórz można natrafić na ruiny ufortyfikowanych osad-miast, których historia sięga 3000 lat. W czasach przedrzymskich mieszkała w nich lokalna ludność określana przez archeologów mianem kultury castreja.

4. Park Narodowy Peneda-Gerês – przyrodnicza perła północnej Portugalii

To jedyny park narodowy w Portugalii. Znajduje się na pograniczu z hiszpańską Galicją. Jest bardzo zróżnicowany pod względem krajobrazowym. Można wykąpać się w bajkowych wodospadach, spędzić dzień na plaży przy meandrującej rzece, która przypomina niekiedy turkusową lagunę. Wybrać się na górską wędrówkę. Wyższe partie parku są bardziej surowe i puste. Stworzone na samotne wędrówki. Można wędrować godzinami i oprócz kolczastych krzaków i głazów nie napotkać nikogo. To również bogate dziedzictwo kulturowe. W Soajo i Lindoso krajobraz kulturowy to przede wszystkim fotogeniczne espigueiros, czyli spichlerze, wybudowane z lokalnych kamieni, które wyglądają jak domki na kamiennych „palach”. Najstarsze z nich pochodzą z XVIII-XIX wieku.

View this post on Instagram

Hiking in Serra de Amarela. Sun was literally roasting my skin in this dry landscape made of bushes and rocks. We were looking for megalithic structures and rock engravings in the area of the very small village, called Mosteirô. Unfortunately even after several hours of hiking in hot air, we couldn't find them. This area of Peneda-Gerês National Park is very wild and empty. Perfect for solitary journeys. Wędrując po Serra de Amarela. Intensywne słońce dosłownie paliło moją skórę w suchym krajobrazie, w którym dobrze czują się jedynie krzaczaste zarośla i głazy. W pobliżu niewielkiej wsi Mosteirô szukaliśmy megalitów i rytów naskalnych. Niestety mimo kilkugodzinnej wędrówki w rozpalonym powietrzu nie udało nam się ich znaleźć. Ta część parku Peneda-Gerês jest dzika i pusta. To miejsce stworzone do samotnych wędrówek. #portugal #hiking #europe #travel #penedageresnationalpark #summer #wędrówka #portugalia #archeology #instaphoto #instadaily #travelphotography #archeopasja #sun #mountains #serradeamarela #landscape #path #trail

A post shared by Archeopasja.pl (@archeopasja) on


Zajrzyjcie również do pozostałych wpisów poświęconych Portugalii na Archeopasja.pl

Zdjęcie tytułowe @Pokaż Nam Świat – Jakub Porada

View this post on Instagram

🎬🎥 🇵🇹 W miniony weekend pomachaliśmy do was z telewizorów. W programie @pokaz.nam.swiat.jakub.porada w @tvn24bis wspólnie z moim partnerem Césarem opowiadaliśmy o naszej ukochanej północnej Portugalii. Jeśli przegapiliście nasze 5 minut w TV no worry! 😉 Program jest już dostępny online (link w bio). Here we are! TV program with us is already available online. We talk about the north of Portugal that we love so much ❤ #tv #tvprogram #travel #podróże #nasze5minut #portugal #portoenorte #northportugal #history #archaeology #zwiedzanie #portugalia #tvn24bis #pokaznamswiat #jakubporada #wspólnepodróże #travelportugal #travelingcouple #programpodrozniczy #travelshow #travelprogram #instaphoto #instatravel #instadaily #tvshow #couple #archeopodróże #archeologiajestfajna #igersportugal

A post shared by Archeopasja.pl (@archeopasja) on


Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku i instagramie. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.