W trakcie badań wykopaliskowych na stanowisku Huanchaquito, peruwiańscy archeolodzy natrafili na szczątki 12 dzieci i 20 lam. Badacze uważają, że są to ofiary, które przedinkaski lud Chimu złożył tu 800 lat temu. Stanowisko ulokowane jest około 500 km od Limy, na północnym wybrzeżu Peru.

Ciała ofiar znaleziono w pobliżu miasta Chan Chan, bedącego niegdyś centrum polityczno-religijnym kultury Chimu. Zdaniem kierującego pracami Gabriela Prieto w tym przypadku nie mamy do czynienia z typowym cmentarzyskiem. Dokładna analiza odkrytych na stanowisku szczątków wskazuje, że ofiary były krępowane. Brak jest również darów grobowych. Badacze uważają, że dzieci i zwierzęta złożono w ofierze w trakcie ceremonii podobnej do inkaskiego rytuału Capacocha, którą organizowano między innymi w obliczu bliskiej śmierci lub narodzin władcy. Według archeologów ofiary mogły być również złożone aby uspokoić siły natury. Ciała znaleziono bowiem wśród gliny, co sugeruje sezon deszczowy. Również zwierzęta zostały pochowane w powiązaniu ze szczątkami dzieci.

Chan Chan, Peru. Źródło: Creative Commons, fot. Kevstan
Chan Chan, Peru. Fot. Kevstan. Creative Commons

Ofiary z ludzi nie należą do rzadkości w Andach. Znane są choćby z kultury Moche (100-800 n.e.) oraz wśród ludu Muchik po 900 n.e. W odróżnieniu jednak od ofiar z wojowników, praktykowanych wśród Moche te, identyfikowane z ludem Muchik ze stanowiska Cerro Cerrillos w dolinie Lambayeque to właśnie przede wszystkim dzieci. Rytuały, w trakcie których w darze składano dzieci, nieobce były również Inkom, o czym świadczyć może wzmiankowana wyżej ceremonia  Capacocha. Zastanawiający jest fakt dlaczego dokonywano właśnie takiego wyboru. Wielu badaczy twierdzi, że dzieci postrzegane były jako istoty liminalne. Ich status znajdował się gdzieś w połowie drogi pomiędzy dorosłymi ludźmi a duchami gór. To zapewne sprawiło, że uważano je za najbardziej odpowiednich mediatorów ze światem nadprzyrodzonym.

Tekst na podstawie komunikatów prasowych w (j.ang.) 3News  oraz (j.hiszp.) El Nuevo Diario

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com