W trakcie pobytu w Brazylii spędziłam Wielkanoc w Kurytybie, w stanie Paraná. Miałam ogromną przyjemność zobaczyć, jak Brazylijczycy polskiego pochodzenia pielęgnują tradycje, które ich przodkowie przywieźli z Polski. Kurytyba jest nieoficjalną stolicą brazylijskiej Polonii. Polacy przybywali licznie do Brazylii w ostatnich dekadach XIX wieku. Podobno w 1914 liczba imigrantów polskiego pochodzenia przekroczyła 100 tys. Osiedlali się głównie w południowych stanach kraju, jak Paraná, Rio Grande do Sul, Santa Catarina. Druga fala imigracji nastąpiła po II wojnie światowej.

O polskiej Wielkanocy w brazylijskiej Kurytybie opowiadałam  w programie Pokaż Nam Świat – Jakub Porada (TVN24 BiS). Klikajcie w link poniżej. Czeka tam na Was nagranie programu. 

Pokaż Nam Świat (TVN24 BiS)

W Wielką Sobotę w parku Jana Pawła II w Kurytybie odbywa się impreza wielkanocna, zwana Święconką. Stoły wokół sceny zapełniają koszyczki pełne pisanek, barwionych w wywarze z cebuli oraz brazylijskich produktów w polskiej aranżacji. Na scenie trwają występy zespołów folklorystycznych, ubranych w kolorowe stroje ludowe. Jednym z najbardziej popularnych jest Wisła. Park rozbrzmiewa rozmowami w języku polskim. Można tu spróbować polskich potraw, z których najpopularniejsze to oczywiście pierogi i bigos. Wśród słodkości prym wiodą polskie pączki, ale z brazylijskim nadzieniem z guawy (goiabada). Niedzielę wielkanocną można spędzić w jednej z uroczych miejscowości w pobliżu Kurytyby, jak Morretes albo Antonina, zajadając się lokalnymi przysmakami, w tym borreado oraz popularnymi w regionie owocami morza. Brazylijczycy korzystają z dni wolnych i podróżują, ciesząc się słońcem i plażami. Warto pamiętać, że Wielkanoc w tej części świata przypada jesienią. W niektórych regionach Brazylii jesienią i zimą potrafi być dość chłodno, czego doświadczyłam mieszkając w São Paulo, gdzie temperatura w nocy oscylowała w granicach 3-5 ºC. W Kurytybie potrafi spaść nawet poniżej zera. 

 


Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku i instagramie. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.