Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie to miejsce, które przeniesie się w odległą przeszłość bez konieczności uruchamiania maszyny czasu. To nowoczesna, przejrzysta przestrzeń prezentująca blisko 2000 zabytków, opowiadąjcych historię starożytnego Egiptu, cywilizacji Bliskiego Wschodu oraz antycznej Grecji i Rzymu. To miejsce do którego można wracać wielokrotnie, a najlepiej we wtorki, kiedy bilety do galerii stałych są bezpłatne. 

„Zabytki na ekspozycji stałej są datowane od 8 tysiąclecia p.n.e do V w. n.e. Osobne gabloty zajmują przykłady sztuki nowoczesnej inspirowanej starożytnością (zarówno Grecją i Rzymem, jak i Egiptem) z XVIII i XIX wieku, aby pokazać kontynuację pewnych trendów, tematów i podkreślić fascynację cywilizacjami antycznymi. Odwiedzający nową Galerię Sztuki Starożytnej znajdzie tu zarówno mumie egipskie (ludzkie i zwierzęce) i sarkofagi, wyposażenie grobowców ważnych urzędników egipskich (łoże, urny, figurki Uszebti, naczynia), portrety grobowe (w tym Portret Chłopca z Fayum) części architektury grobowej i świątynnej (kolumny, kapitele, „Ślepe Wrota”), tabliczki z pismem klinowym, pieczęci, elementy uzbrojenia, monety, rzeźby, antyczne szkło i ceramikę, mozaikę, jak i inskrypcje w różnych językach starożytnych (greckim, łacińskim, aramejskim, punickim i akadyjskim). Klasyczną formę prezentowania zbiorów uzupełniają multimedialne instalacje, np. omawiające pieczęci starożytnego Bliskiego Wschodu czy, największą w Polsce, kolekcję antycznych waz.” (Muzeum Narodowe w Warszawie).

Dodano: Zwiedzanie rozpoczynamy od zabytków Kolekcji Sztuki Egipskiej, która liczy blisko 6000 artefaktów, w tym sarkofagi, elementy budowli, mumie zwierzęce, ceramikę, biżuterię, reliefy, maski, amulety, przedstawienia figuralne. Egipskie starożytności prezentowane w Muzeum Narodowym w Warszawie były gromadzone na przestrzeni ostatnich 150 lat. To zbiór artefaktów pochodzących z różnych źródeł, jak kolekcje prywatne, zbiory rozmaitych instytucji oraz badania wykopaliskowe, prowadzone w Egipcie przez polskich archeologów, w tym profesora Michałowskiego w Edfu i Faras.

 

 

Kolekcja Starożytnego Bliskiego Wschodu choć niewielka, to nadal doskonale prezentuje historię tego regionu świata w starożytności. Na wystawie umieszczono zabytki z Mezopotamii, Iranu, Syrii, Fenicji. „Początek kolekcji dały dwa dary: dr Władysława Semerau-Siemianowskiego (1921), zawierający kilkadziesiąt sumeryjskich i nowobabilońskich tabliczek klinowych, i Solaimana Nassery z Paryża (1932), złożony z kilku tzw. brązów lurestańskich. Po drugiej wojnie światowej kolekcja została powiększona między innymi o trzy fragmenty reliefów z pałaców królów asyryjskich, kilkadziesiąt przykładów pieczęci cylindrycznych i stemplowych, inskrypcji stemplowanych na cegłach oraz o złotą protomę z Iranu, przedstawiającą głowę byka w formie maski.” (Muzeum Narodowe).

 

 

Kolekcja Sztuki Antycznej w Muzeum Narodowym w Warszawie może poszczycić się najlepszym w Europie Środkowo-Wschodniej zbiorem malowanej ceramiki greckiej, która w doskonałej aranżacji zajmuję osobną salę. Wędrując pośród antycznych naczyń i przyglądając się namalowanym na nich scenom, poznajemy grecką mitologię i codzienne życie w starożytnej Grecji. 

 

 

Rzymska część kolekcji to przede wszystkim marmurowe kopie posągów greckich, marmurowe sarkofagi i portrety, lampki oraz szklane naczynia. 

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na Facebooku, Instagramie i Linkedinie. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera! 

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com