Od odkrycia grobowca Tutanchamona upłynęło sto lat. W listopadzie 1922 roku Howard Carter wspólnie ze sponsorem wykopalisk lordem Carnarvonem weszli do wnętrza grobowca. Odkrycie przeszło do historii ze względu na bogactwo zabytków. Grobowiec zachował się prawie nietknięty i oczom Cartera ukazały się niewyobrażalne cuda. 
 

 
 
„Z początku nic nie widziałem, a płomień świecy przygasał w gorącym powietrzu wydobywającym się z komory, po chwili jednak oczy przyzwyczaiły się do światła i szczegóły wnętrza zaczęły się powoli wyłaniać z mgły: dziwne zwierzęta, posągi i złoto – wszędzie blask złota. Przez chwilę, która pozostałym pewnie musiała się wydawać wiecznością, stałem oszołomiony, a kiedy lord Carnarvon, nie mogąc już znieść dłużej tej niepewności, zapytał z obawą w głosie: „Widzi pan coś?”, z moich ust wydobyło się tylko: „Tak, wspaniałe rzeczy” – zanotował Carter.
 
Jeśli chcecie poczuć magię starożytnego Egiptu i emocje odkrycia grobowca, koniecznie wybierzcie się na wystawę Tutanchamon – grobowiec i skarby, którą można oglądać do 25 czerwca 2023 roku w Muzem Nowa Praga. Ogromne wrażenie robią rekonstrukcje grobowe, które pozwalają wyobrazić sobie pierwsze momenty odkrycia, kiedy Carter przemierzał zakamarki grobowca, podnosząc tysiącletni kurz.
 
Wystawę odwiedziłam dwukrotnie i jest zdecydowanie warta swojej ceny. Prezentowane zabytki to oczywiście kopie, ale kunszt wykonania pozwala zapomnieć o fakcie, że nie oglądamy oryginałów. 
 
Pierwsza sala wystawowa to przede wszystkim pokaźna dawka wiedzy o starożytnym Egipcie. Zobaczycie olbrzymie plansze informacyjne oraz zabytki, które znaczą historię odkryć egipskich starożytności, w tym słynny kamień z Rosetty z dujęzycznym tekstem, zapisanym pismem hieroglificznym i jego uproszczoną wersją demotyczną oraz po grecku. Bez tego zabytku odczytanie pisma starożytnych Egipcjan, zajęło by z pewnościa dużo więcej czasu.
 
Kiedy już zapoznacie się z dziejami Egiptu, w kolejnej sali czeka na was film opowiadający w fascynujący sposób długą historię poszukiwań grobowca Tutanchamona, zakończoną jego spektakularnym odkryciem.
 
Kolejna sala przeniesie Was w czasie i przestrzeni do samego grobowca. Zobaczycie doskonałe rekonstrukcje poszczególnych pomieszczeń, z dokładnym rozmieszczeniem zabytków.
 
Ostatnia sala prezentuje naważniejsze zabytki/skarby, które odkryto w grobowcu, w tym złotą maskę pośmiertną młodego faraona.
 

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na Facebooku, Instagramie i Linkedinie. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera! 

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com